Na wakacje: Wielka Wyspa Hawaii, Hawaje

Przewodnik turystyczny: Hawaje/ Wielka Wyspa Hawaii

Pogoda w Wielka Wyspa Hawaii, (Hawaje)

Częściowe zachmurzenie
23°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Północna Wyspa Hawai – znajdują się tam trzy wulkany - dwa drzemiące i jeden wygasły. W tej części wyspy znajduje się również największa i najbardziej znana baza turystyczna, Kailua-Kona.
 • Południowa Wyspa Hawai – znajdują się tam dwa czynne wulkany - Mauna Loa i Kilauea. Znajduje się tam również najbardziej na południe wysunięty punkt USA, jakim jest Ka Lae, znane również jako South Point.
 • Region Hilo – mieszczący się na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Wyspy, w zatoce Hilo. Miasto jest gospodarzem festiwalu Merrie Monarch, który jest poświęcony tańcu hula.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Hilo, Captain Cook, Hawi, Paauilo.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wulkan Mauna Kea, Wulkan Mauna Loa, Pacific Tsunami Museum, Muzeum Sztuki.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Kailua – Kona, Kamuela (Waimea), Ka Lae (South Point).

Geografia i przyroda

Wyspa zbudowana jest z pięciu niezależnych gór wulkanicznych, które są albo drzemiące albo aktywne. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 10 432 km2 jednak co roku powiększa się ze względu na wypływającą z wulkanu lawę. Wyspa sąsiaduje od południa z Line Island, od północy z wyspą Maui a od południowego zachodu z podwodnym wulkanem Loihi. Ze względu na różnorodność stref klimatycznych (20 różnych stref) wyspa jest niesamowicie zróżnicowana. Wschodnią część wyspy porastają lasy deszczowe gdzie roczna suma opadów wynosi 3251 mm, na stokach Mauna Kei występuje tundra, natomiast w południowej części wyspy występuje pustynia gdzie średnia roczna opadów wynosi 254 mm. Na wyspie utworzono Park narodowy Wulkany Hawai.

Historia

Wyspa swoja nazwę zawdzięcza legendarnemu Polinezyjczykowi który jako pierwszy dotarł na nią. Inne źródła mówią, że nazwa wyspy pochodzi od legendarnej krainy Hawaiki, miejsca gdzie Polinezyjczycy idą po śmierci, miejsca gdzie mieszkają bogowie. Pierwszym europejczykiem, który dotarł na wyspę był James Cook w 1779 roku. Była to jego druga podróż na Hawaje, podczas pierwszej zatrzymał się na wyspie Oahu. Cook przybył na wyspę w czasie festiwalu poświęconego bogu Lono. Niektórzy rdzenni mieszkańcy uznali kapitana za wcielenie bóstwa ze względu na statek którym przybył. Po miesiącu pobytu na wyspie Cook odpłyną, jedynka z powodu uszkodzonego masztu musiał wrócić na wyspę by go naprawić. Powrót kapitana był raczej niepożądany i niechciany gdyż festiwal ku czci Lono już się skończył. Nastąpiło wiele kłótni między Europejczykami i Hawajczykami. Konsekwencją tego była kradzież jednej z łodzi Europejskich. Powszechne było w takiej sytuacji porwać zakładników, aż do momentu oddania łodzi. Cook na zakładnika wybrał sobie króla wyspy Kalanipuu, jednak Hawajczycy zapobiegli porwaniu a kapitan musiał się wycofać. Gdy się odwrócił by wsiąść do łodzi został uderzony w głowę a następnie zasztyletowany.
Wielka Wyspa Hawai była domem dla Kamehameha Wielkiego, który to w 1795 roku zjednoczył większość wysp hawajskich po kilki latach wojny.

Sport i rekreacja

 • Hawaje są doskonałym miejsce do nurkowanie lecz Maui jak i jej okolice są prawdopodobnie najlepszym miejscem na całym archipelagu Hawai. Dla osób które wolą prostszą formę nurkowania z maską i fajka również zadowoli pływanie z kolorowymi rybkami i podziwiane podwodnego świata.
 • Parasailing, jeszcze mało znany lecz dostarczający adrenaliny sport. Na archipelagu można spróbować swoich sił w tym sporcie gdyż jest tam już bardzo popularny.
 • Surfing, windsurfing i kitesurfing oraz inne sporty wodne są niesamowicie popularne na Hawajach. W każdej miejscowości nadmorskiej znajdują się szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu.

Warto wiedzieć

 • Waluta – dolar amerykański, 1 USD – 2,92 PLN (stan na sierpień 2011).
 • Wizy – wymagana jest wiza amerykańska.
 • Czas – minus 11 godzin od czasu polskiego w zimie, minus 12 godzin od czasu polskiego w lecie.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Wielka Wyspa Hawaii, Hawaje - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  25°C
  opady:
  0.7 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  16 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  60°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  19:02
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  60°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:02
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  63°   32 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  71°   36 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  19:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  74°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  19:04

Wielka Wyspa Hawaii - klimat w Hawaje

Wyszukiwarka wczasów