Na wakacje: Wyspa Oahu, Hawaje

Przewodnik turystyczny: Hawaje/ Wyspa Oahu

Pogoda w Wyspa Oahu, (Hawaje)

Częściowe zachmurzenie
23°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Wybrzeże Pd. – Honolulu – południowe wybrzeże wyspy ze stolicą Hawai, z najpiękniejszą plażą archipelagu – Waikki oraz słynnym portem i bazą marynarki wojennej Pearl Harbour.
 • Wybrzeże Nawietrzne – jest to bardziej wietrzna i wilgotna strona wyspy. Dominują plaże zaciszne, mało uczęszczane lecz o ogromnych walorach estetycznych i przyrodniczych.
 • Wybrzeże Północne – wybrzeże to słynie przede wszystkim z fal na oceanie, które – zwłaszcza zimą – osiągają największe na świecie wysokości. To surfing wyznacza styl życia w tym rejonie.
 • Wybrzeże Zawietrzne – jest to wschodnia część hawajskiej wyspy Oahu. Tutaj zlokalizowane są ośrodki przemysłowe oraz dwa rozwijające się kurorty turystyczne.
 • Centrum Oahu - najbardziej prowincjonalny rejon na wyspie, w którego krajobrazie dominują ananasowe pola. Mimo małego uznania jest idealny jako baza zaopatrzeniowa dla osób zatrzymujących się na północnym wybrzeżu.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Honolulu, Kahaluu, Kailua, Waipahu, Wahiawa, Sunset Beach.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: port Pearl Harbour, Botanical Gardens, Kailua Beach, Lux Kahala, Dolina Świątyń Kualoa Ranch.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Honolulu, Diamond Head, Waipahu, Wahiawa.

Geografia i przyroda

Oahu jest trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu oraz jedna z najbardziej zaludnionych wysp stanu Hawaje. Wyspa składa się z dwóch głównych pasm górskich, Waianae w zachodniej części i Koolau we wschodniej, niegdyś były tarczami wulkanów. Pasmo Waianae jest najstarszą częścią wyspy, po zachodniej stronie jest znacznie cieple niż po wschodniej. Pasmo Koolau liczy sobie 34 km długości. Po wschodniej (nawietrznej) stronie przez tysiące lat wiatr rzeźbił ściany skalne tworząc prawie pionowe grzbiety i strome urwiska. Dzisiaj wybrzeże nawietrzne jest najbardziej wilgotnym i zielonym regionem wyspy. Na wyspie znajduje się kilka mniejszych wygasłych wulkanów, które nie przekraczają 1000 m wysokości. Na wyspie pogoda w miesiącach letnich i zimowych jest bardzo podobna. Jest przeważnie słonecznie, a różnice temperatur związane są nie z szerokością geograficzną w z wysokością nad poziomem morza. Im wyżej tym chłodniej i wilgotniej. Najmniejsza suma opadów występuje od maja do października, a w czerwcu i lipcu praktycznie nie pada.

Historia

Pierwszym królem wyspy był Mailikukahi, twórca prawa, które było stosowane przez następnych monarchów. W 1845 roku król Kamehameha III przeniósł stolicę z Lahaina (wyspa Maui) do Honolulu. Pałac który zbudowali potomkowie rodziny królewskie jest jedynym zamkiem znajdującym się na terenie Stanów Zjednoczonych. Pierwszym europejczykiem który dotarł do wyspy był James Cook w 1778 roku, który dopłyną do zatoki Waimea (obecnie Kaui) na pokładzie HMS Resolution. Hawaje zostały nazwane Wyspami Sandwich na cześć pierwszego Lorda Admiralicji – czwartego hrabiego Sandwicz. Cook został zabity na Wielkiej Wyspie Hawaii przez tubylców w 1779 roku, a dowodzenie nad ekspedycją przejął towarzyszący mu kapitan Charles Clerke.
W grudniu 1941 roku poprzez atak japończyków na bazę Pearl Harbor Stany Zjednoczone włączyły się do II wojny światowej. Atak spowodował uszkodzenie dwunastu okrętów amerykańskich, zniszczono ok. 188 samolotów a śmierć poniosło ok. 2400 żołnierzy i ok. 70 cywilów.

Sport i rekreacja

 • Fani wycieczek górskich będą zachwyceni górami w okolicy Waianae oraz doliny Makaha.
 • Surfing, windsurfing i kitesurfing oraz inne sporty wodne są niesamowicie popularne na Hawajach. W każdej miejscowości nadmorskiej znajdują się szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu.
 • Warto wybrać się na podwodną wycieczkę by podziwiać skarby natury znajdujące się w pobliżu wyspy.

Warto wiedzieć

 • Waluta – dolar amerykański, 1 USD – 2,92 PLN (stan na sierpień 2011).
 • Wizy – wymagana jest wiza amerykańska.
 • Czas – minus 11 godzin od czasu polskiego w zimie, minus 12 godzin od czasu polskiego w lecie.
 • Szczepienia – nie są wymagane.

Wyspa Oahu, Hawaje - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  25°C
  opady:
  0.7 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  16 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  60°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  19:02
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  60°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:02
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  63°   32 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  71°   36 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  19:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.25°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  74°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  19:04

Wyspa Oahu - klimat w Hawaje

Wyszukiwarka wczasów